З чого почати автоматизацію?

(Стаття вийшла не маленька, але вона написана для того, щоб звернути увагу на безліч дрібниць, з якими доведеться зіткнутися в процесі та завчасно уникнути невірних дій).

Давайте розглянемо докладно, які нам потрібні програмні модулі та яке потрібне обладнання.
Я б порадив взяти аркуш паперу та ручку, щоб відзначати собі, що потрібно буде купити і як все організувати.

Почнемо зі схеми, як ви уявляєте собі майбутню автоматизацію. Найпростіша схема це: на барі ставимо комп'ютер, підключаємо до нього додаткову периферію (принтера тощо), потім у окремому кабінеті ставимо комп'ютер бухгалтеру/економісту і пов'язуємо їх у локальної мережі.


Це найпростіша схема, далі ми можемо збільшувати кількість касових місць чи адміністративних, схема ускладнюватиметься, але все одно вона складатиметься з простих вузлів.
Отже давайте подивимося, що нам потрібно для організації касового місця.
Зазвичай тут ставлять POS-термінал. Трохи поясню для тих, хто не знає, що це. POS-термінал - це, в принципі, звичайний комп'ютер, але не зовсім. Він більш оптимізований для тривалої та безперебійної роботи. Зазвичай він виглядає як монітор, яким можна натискати пальцем. Так і є сам комп'ютер вбудовують або в монітор або в підставку для монітора. На монітор накладають сенсорний екран, щоб можна було керувати натисканням пальця. До речі, сенсорні екрани можуть бути різними і тому може сильно змінюватися вартість всього POS-терміналу. Ємнісний або резистивні дешевше ніж інфрачервоні, але перші мають зношування, оскільки складаються з прозорої плівки і з часом, якщо не акуратно звертатися (натискати твердими предметами), деякі області екрана втрачають здатність розпізнавати натискання. Інфрачервоні складаються не з плівки, а з рамки інфрачервоних світлодіодів по чотирьох сторонах екрана і визначають місце натискання на екрані по перериванню перетину променів світлодіодів і за фактом ви просто натискаєте на скло та зношування, як такого, не відбувається взагалі, але вони значно дорожчі.
Зазвичай POS-термінали збирають безвентиляторними. Тобто при постійній роботі комп'ютера для охолодження немає необхідності затягувати повітря, а разом з ним пил, бруд, крапельки жиру або пари, які обов'язково присутні в закладах громадського харчування.
Так само POS-термінали зазвичай комплектуються 4-6 так званими COM портами (USB порти також присутні в достатній кількості), через які ви підключитимете принтера, сканери, фіскальні реєстратори, ваги та іншу техніку при необхідності. До речі, звичайні комп'ютери вже не мають цих портів, для них необхідно купувати додаткові плати розширення або перехідники (перехідники працюють гірше, ніж вбудоване обладнання).

Зазвичай у POS-терміналів зовнішній блок живлення, який теж не містить вентиляторів, що позитивно впливає на довговічність його роботи та безперебійну роботу POS-терміналу в цілому. (Прочитати, які можливості дозволяє використовувати програма LIBRO на касовому місці)

Ставимо собі позначку на аркуші паперу: POS-термінал

Далі, якщо ви хочете друкувати не фіскальні чеки для клієнтів та/або замовлення для бару та кухні, то вам буде потрібний термопринтер.



У найпростішому випадку це один принтер для друку чеків, який стоятиме поряд з POS-терміналом. У цьому випадку він може підключатися або через COM порт або USB, в принципі не так вже й важливо. Але якщо ви хочете підключити ще один принтер, наприклад на кухню, і вона знаходиться на відстані більше 3 метрів від POS-термінал, то вкрай не рекомендується використовувати принтер з USB інтерфейсом, тому що через звичайні подовжувачі сигнал втрачається і принтер не працює. А "незвичайні" подовжувачі USB важко знайти у продажу. Так само я б не радив підключати однакові принтера з USB портами до одного і того ж POS-терміналу, тому що в системі Windows вони можуть конфліктувати один з одним і при кожному завантаженні драйвера можуть плутати їх місцями.
Тому для відстаней більше 3 метрів я рекомендував би використовувати принтера з COM інтерфейсом. Але він працює без додаткових підсилювачів на відстані до 20 метрів. В ідеальних умовах і до 50, але зазвичай їх не буває, тому що в ту ж мережу 220в підключають холодильники, грубки, місильні апарати, міксери, які дають великі перешкоди.
Що ж робити, якщо принтер потрібно поставити на відстані понад 20 метрів? Тут можна використовувати принтер або з COM портом, але спеціальними підсилювачами портів (що додатково додає коробочки, розетки), які теж не часто зустрінеш у продажу або принтери з Ethernet портом (підключаються в звичайну локальну мережу, яка пов'язує всі ваші комп'ютери). І тут довжина кабелю обмежується 100 метрами. До речі, принтери з COM портами і підсилювачами портів можуть працювати на відстані до 500 і 1000 метрів. (Докладніше про обладнання, що підключається до програми LIBRO)

Ставимо собі позначку на аркуші скільки вам потрібно принтерів і з яким інтерфейсом.

(Моя рекомендація купувати всі принтери однакові, тому що у разі поломки вони будуть взаємозамінними, та й у більшості випадків це принтери з COM інтерфейсом)


Так само поставте собі позначку, якщо потрібно, наприклад на кухню підключити такий принтер, то потрібно не забути протягнути кабель, бажано до закінчення ремонту вашого приміщення, ну або подумати як це краще зробити, якщо POS-термінал стоятиме на барній стійці.

Якщо ви продаєте акцизний товар або за вашим законодавством, всі продажі необхідно реєструвати на фіскальному апараті, не забудьте і про нього.



Більшість їх так само підключається в COM порт, і навіть якщо є USB інтерфейс, то все-таки стабільніше вони працюють через COM порт. Є касові апарати та фіскальні реєстратори, для "податкової" це два ідентичні та мають однакову силу за законодавством пристрою. Касовий апарат це той, що містить клавіатуру та може працювати незалежно від комп'ютера. Вони зазвичай дешевші, ніж фіскальні реєстратори, але для роботи з ними їх потрібно попередньо програмувати, змінювати ціни, допрограмувати, навчати персонал роботі з ним (персонал змінюється). Фіскальні реєстратори спочатку призначені для роботи з комп'ютером і не вимагають ручного втручання персоналу (крім як заправити новий рулончик касової стрічки). Все відбувається автоматично та програмування та продажу. У програмі ви закриваєте чек і він або лише акцизний товар (за бажанням) друкується на фіскальному реєстраторі. При покупці фіскального реєстратора зверніть увагу на те, як він передає дані в "податкову" через локальну мережу або SIM-картку. У разі використання локальної мережі необхідно подбати, щоб кабель локальної мережі підходив не лише до POS-терміналу, а й до фіскального реєстратора. В принципі, для цих цілей можна поставити недалеко wifi роутер, який не тільки роздаватиме інтернет вашим клієнтам, але й служитиме зв'язуючою ланкою POS-терміналу, фіскального реєстратора, адміністративного комп'ютера та можливо принтера з Ethernet інтерфейсом. (Подивитися на YouTube приклад роботи на LibroTS)

У результаті, якщо вам необхідно друкувати фіскальні чеки, ставимо відмітку: фіскальний реєстратор.

Далі, якщо ви хочете давати своїм клієнтам знижку або картки для офіціантів, необхідні не тільки картки, але й пристрій, що їх зчитує.


Найбільш поширені карти з магнітною смугою та карти зі штрих-кодом. Кожні з них мають свої переваги та недоліки.
Найбільш широко використовувані карти з магнітною смугою. Недоліком є ​​те, що з часом відбувається стирання самої магнітної стрічки і знос магнітної головки зчитувача, але підробити таку карту досить складно і зчитувач для таких карт коштує дешевше, ніж нормальний зчитувач штрих-кодів.
Карти зі штрихкодом практично не підлягають зносу, так як для читання штрих-коду не відбувається фізичного дотику зчитувача і карти, але карту зі штрих-кодом можна відсканувати або сфотографувати і застосувати у своїх інтересах несумлінним персоналом. Так само коштують вони дорожче, ніж зчитувач магнітної смуги.
Існують ще безконтактні карти, але вартість самих карт набагато дорожча за ті, що ми вже описали, зчитувач же за ціною знаходиться посередині між тими, що ми розглянули вище.
Для ідентифікації офіціантів можна також використовувати так звані "таблетки", але якщо ви використовуєте дисконтні картки клієнтів, то оптимальніше використовувати той же зчитувач і для ідентифікації офіціантів (тобто картки), а не купувати ще один пристрій для зчитування таких "таблеток" , Ну і самі "таблетки". Принцип у них такий же, як і у карт, вони містять просто номер.
Ще один плюс на користь карток з магнітною смугою, що POS-термінали зазвичай відразу комплектуються таким зчитувачем, але при покупці необхідно на це звернути увагу.

Отже, якщо будуть потрібні карти клієнтів, офіціантів, адміністрації та персоналу ставимо собі позначку на листку: карти та зчитувач.

Подивимося збоку на наше касове місце. Я додав би грошову скриньку.
Здавалося б, та гаразд , гроші знайдемо куди класти, але коли починаються продажі їх дійсно треба кудись класти і бажано сортувати по купюрах і монетах, щоб оперативно давати здачу. Ну і якщо потрібно відлучитися на пару хвилин, то бажано закрити на ключик місце, де лежить виручка. Це і є грошова скринька.

Якщо ви згодні зі мною, ставимо собі позначку: ящик.

Також ви можете, щоб уникнути помилок введення ваги товару використовувати ваги.

Після зважування ви натискаєте кнопку на вагах або в програмі (залежить від моделі ваг) і автоматично вага передається в програму. Можна сказати дрібницю, а приємно. І якщо більша черга, то помилок персоналу буде менше. (Приклад використання ваг для інвентаризації алкоголю на барі)

Сподобалася ідея із вагами? Ставимо мітку: ваги.

Ну і не забудемо про детектор валют, хоч маленький, а на касовому місці він теж має бути присутнім.

Ставимо відмітку: детектор валюти.

Наше програмне забезпечення LIBRO дає змогу використовувати екран для клієнта. Тобто другий монітор підключений до POS-терміналу. Така схема підійде для закладів типу фастфуд або їдальня, де розрахунок здійснюється відразу і клієнт стоїть перед POS-терміналом.

Цей монітор повернений у бік клієнта і відображає чек, що набирається, а також при необхідності інформацію та фото страви, яку пропонує касир. Також тут може відображатися список рекомендованих страв до того, що клієнт замовив. Ну і у вільний час тут відображається слайд шоу з ваших страв та/або реклама ваших постачальників, за що ви можете отримати від них додаткові знижки. (Подивитися на YouTube приклад використання)

Отже, якщо у вас заклад типу фастфуд і вам сподобалася моя ідея, ставимо відмітку: другий монітор До речі, необхідно буде звернути увагу менеджера при покупці POS-терміналу, що він повинен мати додатковий вихід на монітор.

Мало не забув, адже можна ще для автоматизації вашого закладу використовувати планшети!
На планшет ви можете встановити звичайний інтерфейс офіціанта, що підвищить престиж вашого закладу в очах клієнтів. Прийнявши замовлення, офіціант відразу повідомляє на кухню, що потрібно приготувати. Купуючи планшети, зверніть увагу на час роботи без підзарядки та який роз'єм біля кабелю підзарядки. Адже його кілька разів на день заряджатимуть і роз'єм може просто вийти з ладу. Подбайте про те, щоб персонал дбайливо ставився до обладнання.

На планшети ви можете поставити і варіант електронного меню для клієнта і роздавати їх замість паперового варіанту. (Дивитись на YouTube приклад LibroTS на планшеті) (Приклад на YouTube Libro-Menu на планшеті)

Потрібні планшети для офіціантів чи клієнтів? Ставимо відмітку: Планшети



Здавалося б усе, що потрібно для роботи, не зовсім. Хочу нагадати про ДБЖ - джерело безперебійного харчування. Я б радив купити як мінімум найдешевший. Тільки для того, щоб у разі відключення світла, було б 5 хв, за які можна відпустити поточного клієнта, додрукувати чеки та замовлення та вимкнути нормально комп'ютер, що збереже вашу базу даних у цілості та безпеці, а вона важливіша за перестановку програма операційної системи в у разі збою. Та для цього вистачить найдешевшого "безперебійника". Тільки обов'язково зверніть увагу касирів і офіціантів на те, що комп'ютер потрібно вимкнути, а не чекати поки закінчиться заряд акумулятора і комп'ютер вимкнути сам, тому що користь від такого "безперебійника" рівно 0. Купуючи більш дорогі моделі ви максимум збільшить е роботу на 40мин-1час і повірте такі ДБЖ коштуватимуть набагато дорожче від найпростішого. 5 хв вам так само вистачить щоб, якщо ви дуже дбаєте про безперебійну роботу підприємства, підключити бензиновий генератор. До речі, не всі пристрої будуть працювати від звичайних бензинових генераторів, тому що вони дають неправильну синусоїду змінного струму 220в. А ті, що видають правильну, коштують, як правило, у 2-3 рази дорожче.
Ну і навіть деякі комп'ютерні ДБЖ відмовляються працювати із простими бензиновими генераторами. А от комп'ютери працюють нормально. Але , знову ж таки , якщо комп'ютер підключено до ДБЖ і ми включаємо генератор і комп'ютер не включається, то тимчасово відключаємо комп'ютер від ДБЖ.

Отже, якщо ви "за" збереження ваших даних, зробіть позначку: ДБЖ - джерело безперебійного живлення.

До речі між рядками, хочу нагадати, якщо у вас заклад тільки відкривається, не забудьте подбати про достатню кількість розеток 220в, там де планується касове місце. Я б рекомендував у середньому 5-7. Подовжувачі звичайно добре, але через рік коли ви заглянете туди, де валяються подовжувачі, ви самі побоїтеся їх чіпати, тому що купа змішаних і брудних кабелів в 220в ще нікого не захоплювала.

Згадаймо wifi для ваших клієнтів. Як я згадав вище, роутер wifi можна використовувати для об'єднання у локальну мережу всіх комп'ютерів та пристроїв. Але і потрібно пам'ятати про те, що до роутера теж повинен підходити вхідний кабель з інтернетом, потрібно заздалегідь подбати про його прокладку.
З однією антеною добре, а з двома краще.

Якщо потрібен wifi – ставимо відмітку: WIFI роутер.

Коли плануватимете розетки для всіх пристроїв на касовому місці не забудьте ще одну визначити для банківського терміналу, напевно, вам захочеться надати вашим клієнтам оплату за банківською карткою.

Зазначаємо – банківський термінал.



У результаті наша схема автоматіації починає наповнюватись функціоналом


Продовжуємо далі обладнати свій заклад. Практично всі мають музику. Потрібно її на чомусь відтворювати. Є кілька варіантів. Можна накидати MP3 файли на POS-термінал, у нього є аудіо вихід, кабелем підключити до підсилювача і там на колонки по залі або просто купити окремий підсилювач із вбудованим MP3-плеєром і USB входом для "флешки". Я зупинився б на останньому. Знову ж таки пам'ятаємо про те, що кабеля від колонок повинні якось лежати акуратно і якось підходити до підсилювача, та й розетка теж теж потрібна. Колонки можна повісити на стіни по кутах або вбудувати в підвісну стелю, якщо є.

Подобається музика у себе в закладі ставимо мітку: підсилювач із MP3 плеєром + колонки + прокладка кабелів.

Далі для розваг наших клієнтів можна повісити телевізори. Те, що підключити до них супутникові тарілки та показувати іноді спортивні матчі, це всім відомо. Це теж працює і непогано. Далі роздаю безкоштовні ідеї. Можна на USB флешку записати фотографії ваших страв і крутити по колу як слайд шоу на телевізорі - це найпростіше. Бажано звернути увагу при покупці телевізора, що там є USB вхід і він може робити слайд шоу.
Складніше замовити відеоролики реклами вашого закладу та страв і їх скинути на "флешку". Ще трохи складніше, об'єднати найпростіше використання супутникові канали та рекламу у ваших цілях. Є спеціальні телевізори від Samsung - SMART Signage TV, які дозволяють під час трансляції зменшувати вікно відео та знизу та/або збоку показувати рекламу ваших страв залежно від поточного часу доби. Тут потрібно буде трохи попрацювати над програмуванням такої реклами, насправді такі програми передбачені самими виробниками телевізорів та розраховані на звичайного користувача ПК. У цьому випадку телевізор також підключається в локальну мережу і отримує програму від адміністративного комп'ютера, причому постійний зв'язок не потрібний.
Можете ТУТ подивитися на сайті опис та приклади як це застосовує ся.

Бажаєте телевізори у вашому закладі? Додайте мітку у свій листочок.

Ну і наприкінці не можу не згадати про систему відеоспостереження. Коли ви знаходитесь в приміщенні, персонал намагається поводитися пристойно, як тільки ви “за поріг”, вони можуть собі дозволити не вчасно обслужити клієнта, навіть нагрубити йому, влаштувати якісь махінації з товаром на кухні, принести за барну стійку своє пиво, забрати з каси гроші в кишеню, при звільненні з роботи покласти до себе сумку трохи фруктів або соків. Так, можливо, відразу і не потрібно її ставити, тому що персонал тільки набраний, ще ніхто ні з ким не може домовитися, але повірте, через пару місяців я б порадив вам ставити відеоспостереження. Сьогодні існують досить зручні системи на відео-реєстраторах. Невелика коробочка ставиться зазвичай в кабінеті у бухгалтера, монітор навіть не обов'язково, можна підключитися по локальній мережі з комп'ютера і дивитися онлайн або архіви записів. Середня кількість днів можна записати близько місяця, залежить від кількості камер, якості запису зображення і конфігурації відео-реєстратора. Також ви можете підключатися до таких реєстраторів віддалено через інтернет. І поясніть персоналу, що відео-спостереження ставиться не для того, щоб стежити за кожним їх кроком, на це просто не вистачить часу, а для того, щоб, якщо відбудеться якийсь конфлікт або спірне питання ви точно знали хто за це повинен відповідати.

Зробіть позначку на вашому листку: не забути відеоспостереження.

Підіб'ємо підсумки:

Які варіанти автоматизації робочого місця ви можете зробити:
  • POS-термінал
  • Принтер на бар
  • Принтер на кухню
  • Комп'ютер бухгалтера/економіста
  • 2-й екран для клієнта
  • Планшети офіціантам та/або клієнтам
  • ДБЖ
  • Зчитувач карток+картки
  • Фіскальний реєстратор
  • Терези
  • Детектор валют
  • Банківський термінал
  • WiFi роутер
  • Музичний підсилювач+ MP3 плеєр
  • Відео-спостереження
  • Телевізори

  • Орієнтуючись на цей список, думаю, ви обов'язково займете одну з лідируючих позицій серед закладів громадського харчування вашого міста.


    21.09.2015
    Олександр Рогань
    (розробник ПЗ Libro)

    Рекомендувати статтю в соціальних мережах