Автоматизація закладу громадського харчування. Загальні положення

Повнофункціональна автоматизована система для ресторану (кафе, бістро, бару тощо) складається, як правило, з двох програмно-апаратних частин: касове місце (його ще називають Фронт — офіс) та адміністративне місце (Бек — офіс).

На адміністративному місці:

• вводяться приходи продуктів та напоїв на основний склад,
• встановлюється націнка на продукти та напої
• продукти переміщуються на локальні склади (бар, кухня, мангал тощо)
• складаються калькуляції
• ведеться облік грошей, що надійшли
• ведеться облік списання продуктів зі складів
• вводяться дисконтні картки
• розподіляються права персоналу у системі Тендери • виконується фінансова аналітика і т.д.

На касовому місці:

• ведеться реєстрація та облік замовлень відвідувачів,
• заявки, що надійшли, в автоматичному режимі відправляються на бар (для приготування напоїв) і на кухню (для приготування страв) Новини • друкуються попередні рахунки
• проводиться остаточний розрахунок відвідувачів, з печаткою, у разі потреби, фіскального чека

Залежно від складності завдань обліку, обширності меню вибирається кількість адміністративних місць. Кількість касових місць залежить, як правило, від кількості та віддаленості дуг від одного залів, барів тощо.
Функціонал робочих місць, права користувачів встановлюється залежно від вимог замовника спеціалістами сервісної фірми.

ОБЛАДНАННЯ.

Мережа
Комп'ютери на адміністративних та касових місцях мають бути об'єднані в мережу. Це може бути як дротова (Ethernet) так і бездротова (Wi-Fi). Дротова швидше і надійніше. Бездротова дещо повільніша і нестійкіша, але мережа розгортається швидше. На мережному обладнанні краще не заощаджувати.

Адміністративне місце
Тут зазвичай досить простого найпростішого комп'ютера. Цілком підійде і недорогий ноутбук. Також на адміністративне місце потрібний звичайний офісний принтер. На ньому друкуватимуть різноманітні документи.
Касове місце
Може складатися:
1. з моноблока (його ще називають POS термінал) в якому зручно та компактно розміщені: монітор з чутливим до натискання екраном, зчитувач карток з магнітною смугою, спеціалізований комп'ютер, джерело безперебійного живлення (що забезпечує коректне вимкнення робочого місця при перебоях з електроживленням), принтера замовлень, фіскальний принтер.
2. з окремих блоків: монітора з чутливим до натискання екраном, зчитувач карток з магнітною смугою (він може бути прикріплений до монітора або розташовуватися окремо), звичайний комп'ютерний системний блок, джерело безперебійного живлення, принтер замовлень, фіскальний принтер.
3. Окремою позицією є кухонний принтер, на якому друкуються замовлення на приготування страв

Принтери бувають: високошвидкісні термопринтери та повільні матричні.
У свою чергу є принтери, що друкують на широку стрічку 80 мм або вузьку 57 мм.

Система виклику офіціантів
Загалом система складається з безлічі кнопок (передавачів сигналу виклику), які розташовуються на столах відвідувачів та приймача з дисплеєм, розташованого біля бармена. Система працює наступним чином: відвідувач натискає кнопку на табло, загоряється номер столика і звучить запрограмована мелодія. Бармен повідомляє офіціанту, який столик викликає. Також система може додатково оснащуватися пейджерами офіціантів, при цьому виклик відвідувача надходить не тільки на дисплей на барі, але і на пейджер офіціанту

Система оповіщення офіціантів про готовність страви на кухні
Система складається з передавального блоку з клавіатурою розташованого на кухні, та пейджерів офіціантів. При готовності страви робочий кухні на блоці натискає кнопку з номером офіціанта, офіціант чує сигнал виклику.

Програма для обліку в кафе, барах, ресторанах, фастфудах та їдалень - LIBRO на практиці реалізує ваші ідеї.

Рекомендувати статтю в соціальних мережах